U povjerenju
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
U povjerenju

'Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.' E. Roosevelt


You are not connected. Please login or register

Mitologija diktature

4 posters

Go down  Poruka [Stranica 1/1]

1Mitologija diktature Empty Mitologija diktature Sat Feb 06, 2010 5:19 pm

Aredhel

Aredhel
Zeleni pojas
Zeleni pojas

S obzirom da upravo učim svjetsku povijest 20. stoljeća, moj poticaj za otvaranje ove teme je zapravo nacizam. Međutim, to nije jedina diktatura koja je sebi podčinila veliku masu ljudi, premda je vjerojatno najgora. Imate i komunističke diktature, diljem svijeta i povijesti. Monarhije feudalnog tipa također su bile svojevrsne diktature. Rimska republika (o carstvu da ne govorimo) također. Danas si zapadna demokracija utvara da je antidiktatorski sustav, pa ipak, ona nije ništa drugo doli "diktatura kapitalizma". Jedini kakav-takav uspjeh u suzbijanju diktature i tiranije imala je stara atenska demokracija svojim ostracizmom (protjerivanjem potencijalnog tiranina iz zemlje).

Mene zanima kako je moguće da nekolicina (ili čak jedan čovjek) uspijeva sebi i svojim idejama podjarmiti toliku masu ljudi? I bez obzira što se s ljudima može postupati kao s ovcama, ponekad se čini da je s čovjekom još i lakše nego s ovcom. I ne samo to, nego kao da čovjek ne zna opstojati ako ga se ne drži pod čizmom, bila ona Hitlerova, Staljinova, Cezarova, Habsburška, Osmanska, Busheva.... a istovremeno je toliko nesretan kad ga se gazi. S jedne strane čovječanstvo se vječno bori protiv podjarmljivanja, s druge strane ne zna što činiti sa svojom slobodom. Ta kontradikcija me strahovito zbunjuje i kopka. Je li to neka nesvjesna težnja da se vječno bude nezadovoljan? Pa i u pojedincima ju možemo naći, samo mikrokozmos treba preslikati na makrokozmos, kako je to Vitas rekao. Ali ja jednostavno tu kontradiciju ne razumijem.... Am I human or am I an alien? alien

2Mitologija diktature Empty Re: Mitologija diktature Sat Feb 06, 2010 5:29 pm

Luj XIV

Luj XIV
Narančasti pojas
Narančasti pojas

Odlicna tema cheers

Ne razumijem ni ja to nazalost.

Razmisljao sam puno o tome i dosao sam do par zakljucaka, ali sada stvarno moram uhvatiti knjigu. Tako da cu se ukljuciti kasnije u raspravu Very Happy

3Mitologija diktature Empty Re: Mitologija diktature Sat Feb 06, 2010 6:13 pm

Miss Wiseass

Miss Wiseass
Plavi pojas
Plavi pojas

Ta moć manipulacije ljudskim umom meni je vječita enigma i inspiracija.
Područja mog najvećeg interesa na ovu temu su serijske ubojice te karizmatični vođe kultova i njihove sljedbe, pa ću ja radije o ovoj temi s tog aspekta, ako može.

Oduvijek me zanimalo zašto se takve pojedince mistificira i zašto ih umjesto sramote redovito prati slava. To glorificiranje zločina nikad neću razumjeti, a najvjerovatnije svoje korijene vuče još od prvih ljudskih teorija o postojanju iskonskog zla.

Ovo o čemu ja sad pišem OGROMNA je tema, pa ne znam pravo ni odakle bih krenula...

Uvijek mi je bilo smiješno kako su ljudi skloni obožavati sotonu, a da pritom ne vjeruju da uopće postoji Bog. Smisao prvog ne ide bez drugog, ali mi ljudi i inače smo često besmislena stvorenja...

Što se tiče serijskih ubojica, htjela bih pojasniti termin, jer me malo nervira što ga se kolokvijalno i u pravilu pogrešno koristi. Serijski ubojica je termin osmišljen za opis višestrukih ubojica, čiji motiv za ubijanje je seksualne prirode. Pritom uopće nije moralo doći do seksualnog kontakta, ako me razumijete. Niz serijskih ubojica svoje je žrtve mučilo na razne načine da bi postiglo ekstazu, to su poremećeni pojedinci koji ne uspijevaju uživati u normalnom seksualnom odnosu.

Zabluda je i da se, kod silovatelja, radi o osobama koje su neprivlačne i stoga seksualno nedovoljno ili nimalo aktivne. Mnogi od njih su bili iznimno potentni, a neki i nadprosječno zgodni, poput Teda Bundyja. Kad sam već kod njega, da razbijem i mit o serijskim ubojicama kao visokointeligentnim pojedincima. Među svim serijskim ubojicama, on je jedini s kvocijentom koji je iznad prosječnog. Svi, SVI ostali imali su prosječnu, a velika većina i granično prosječnu ili ispodprosječnu inteligenciju. To mnogo govori, zar ne?

Dalje, svi oni koji koji za ubojstva nisu imali motive seksualne naravi, a ubijali su više puta, zovu se 'masovne ubojice'. To bi, primjerice, bile ubojice iz koristoljublja.

Ima jedan koji je ubijao za više ciljeve, Theodore John Kaczynski i on je jedini, pazite, jedini masovni ubojica svih vremena koji je istovremeno i genij.
Oni koje zanima više o njemu, mogu pročitati ovdje: http://en.wikipedia.org/wiki/Theodore_Kaczynski.

O tome koliko je lako ljude povesti krivim putem mogla bih dati niz zabilježenih primjera, ali radije, kad mogu, govorim iz iskustva. Svjesno sam dolazila u kontakt sa omraženim sektama i kultovima, baš zato da sama za sebe otkrijem, ako je moguće, u čemu je tajna.

Jednoj od njih, ovako neovisna i psihički, usudila bih se reći, jaka, skoro sam se i priključila. Jesam li vas sad iznenadila?

U toj i sličnim kongregacijama viđala sam redovito nesretne, usamljene ljude, a rijetko kad budale, iako se uglavnom misli da su oni tamo najčešći posjetitelji.

Ljudima nedostaju osnovne emocije, sve što žele je biti prihvaćen i voljen, žele se negdje uklopiti, osjećati kao kod kuće. Takve grupe nude ono što je vaš darwinistički svijet odbacio kao dogmu i prevaziđenu iliuziju uma- ljubav. I tu zato redom ulaze i inteligentni i obrazovani i možda baš kao iznimni- vrlo osamljeni ljudi.

Naravno da ti na početku nitko ne kaže kako stvari zbilja izgledaju. O vojničkoj disciplini nitko ne govori. Do trenutka kad je tvoja svijest postala podređena drugoj osobi, ti si već netko drugi.
Sva blesava, čovjeku inače neprihvatljiva vjerovanja čine ti se logičnima, jer se indoktrinacija odvija u izolaciji od ostatka svijeta, a svi oko tebe dijele ista uvjerenja i jedno isto mišljenje- mišljenje vođe.

Tu su još i vrlo efikasne metode zastrašivanja otpadnika od pokreta/vjere, čije se sve sumnje tumače napadima demona ili sotone i trulog, bolesnog svijeta tame koji nas okružuje.

Inteligentnom pojedincu, koji lako uočava da ovaj naš svijet već dulje vrijeme neupitno i neumitno tone, sve takve i te teorije čine se autentične, proročanske. I svi te tamo grle, ljube, sretni su kao nigdje drugdje, imaš svoje mjesto, smisao i cilj- dobro ti je. I prepustiš se. Ja sam išla naoružana predznanjem, a svejedno sam umalo postala jedna od njih.

Možemo mi o molekulama, granicama ili mogućnostima uma, o fizici, biologiji i kemiji, ali ljudima treba ljubav- iz kojeg god razloga i na kojoj god razini svijesti. Ovakve priče o tome možda i najbolje svjedoče.

https://u-povjerenju.bosnianforum.com

4Mitologija diktature Empty Re: Mitologija diktature Sun Feb 07, 2010 3:04 am

the magnificent one

the magnificent one
Narančasti pojas
Narančasti pojas

Hićo moj dobar drugar! http://www.filmski.net/filmovi/1398/hitler_konacni_pad

svi ti diktatori, tj fanatici, imali su probleme u djetinjstvu (kompleksi), otuda zaludjenost za slavom, ratom, osvajanjem.
nisu oni odjedamput dosli na vlast i podigli ljude, vec su zatrovali masu smisljenom strategijom koja je bila puna bezveznih ideala i negativne energije...
Metal ist krieg! cheers



the magnificent one: komentar modifikovan dana: Sun Feb 07, 2010 2:53 pm; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : malo sam pravopisno retardiran i corav)

5Mitologija diktature Empty Re: Mitologija diktature Sun Feb 07, 2010 11:13 am

Miss Wiseass

Miss Wiseass
Plavi pojas
Plavi pojas

the magnificent one (citat):Hićo moj dobar drugar! http://www.filmski.net/filmovi/1398/hitler_konacni_pad

svi ti diktatori, tj fanatici, imali su probleme u djetinjstvu, otuda zaludjenost za slavom, ratom, osvajanjem.
nisu oni odjedamput dosli na vlast i podigli ljude, vec smisljenom strategijom i negativnom energijom zatrovali su masu bezveznim idealima...
Metal ist krieg! cheers

Ja isto mislim da su to niski, ružni tipovi, s malim pimpecima.

https://u-povjerenju.bosnianforum.com

Sponsored content



Na vrh  Poruka [Stranica 1/1]

Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu